Krzyże i figury w Parafii

Nieodłącznym elementem naszych krajobrazów są stojące na wsiach i ich skrajach, w ciszy leśnych duktów, na polach otoczone falującym zbożem, na łąkach zatopione w polnych kwiatach, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, w przydomowych ogrodach, nad rzeczkami i strumieniami. Jedne skromne, proste, inne rozbudowane, kolorowe. Są wszędzie: Zdawać się może, że są od zawsze. Stanowią trwały element polskiego krajobrazu, stanowiąc jego niezaprzeczalną ozdobę, będąc zarazem jego perłami. Są, przede wszystkim, znakiem wiary naszych przodków. Są także elementem ich kultury i wierności tradycji. Często są świadkami historii tych ziem, świadectwem szczególnych wydarzeń. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki okolic, w których stoją. Rzeźbione w drewnie i kamieniu, malowane na drewnie, przybite do drzewa, zbudowane z polnego kamienia, usadowione w małych drewnianych lub murowanych domkach, stojące w niszach na drewnianych palach lub murowanych cokołach. Dawały nadzieję, wskazywały drogę, chroniły przed nieszczęściami, utwierdzały w wierze, były zachętą do modlitwy a wszystkie po prostu są. Przydrożne kapliczki – “rozsiane w krajobrazie modlitwy ludu polskiego.” To przy nich gromadzą się jeszcze wierni śpiewając pieśni oraz odmawiając modlitwy wyrażające cześć do Boga i Jego i naszej Matki – Maryi. Przede wszystkim przypominają nam o naszej wierze i jej zasadach, którymi powinniśmy się na co dzień kierować. Także na terenie naszej parafii nie brakuje tych znaków w krajobrazie i są wyrazem wiary naszych przodków. 

W skład parafii wchodzi: Stupsk ( Wioska kościelna na terenie, której  jest 8 krzyży i 3 figury. Obok remizy strażackiej znajduje się figura św. Floriana), Konopki ( Jest tu kaplica, w której w każdą niedzielę sprawowana jest Msza święta oraz 4 krzyże i 3 figury oraz św. Jan Nepomucen), Morawy ( Są tu 3 krzyże, w tym jeden z figurką Matki Bożej), Strzałkowo ( Jest tu 5 krzyży i  2 figury). Łącznie na terenie parafii znajduje się 30 obiektów małej architektóry sakralnej: 20 krzyży i 8 figur Matki Bożej oraz figury św. Floriana i  św. Jana Nepomucena.

Stupsk

Konopki

Morawy

Strzałkowo